Pomysł na ten wpis zrodził się gdy zajrzałam na stronę jednego z wydawnictw. Przed oczami mignął mi tytuł w stylu, który bardzo lubię. Tytuł przyciągający uwagę, zapadający w pamięć, a niewiele mówiący o treści książki. Chodzi mi dokładnie o: "Ogród wieczornych mgieł" - Tan Twan Eng. Przeczytałam opis książki i pomyślałam, że zrobię taki mocno subiektywny wykaz zapowiedzi wydawniczych. Jednym słowem - na co będę chciała wydać pieniądze, których nie mam ;).
(Wydawnictwo Znak)
Młoda kobieta, Yun Ling, nosi w sobie tajemnicę, przepełnia ją ból, z którym nie potrafi sobie poradzić. Aritomo jest wybitnym projektantem ogrodów, artystą, którego kunszt docenił sam cesarz Japonii. Przypadkowe spotkanie tej dwójki zmienia ich życie. Choć cenią sobie
swoją samotność, rodzi się między nimi piękna, ale i krucha relacja.
Początkowo niechętnie, potem z coraz większym zaangażowaniem, Aritomo
wprowadza Yun Ling w wymagające skupienia arkana sztuki projektowania
ogrodów. Czy to nieomal mistyczne zajęcie pozwoli Yun Ling pogodzić się z
przeszłością? Czy można zakląć w harmonii ogrodu miłość, cierpienie i
tęsknotę za najbliższą osobą? Znaleźć wyzwolenie?
Piękna i zmysłowa historia Yun Ling i Aritomo, rozgrywająca się w egzotycznej scenerii Malezji, zabiera czytelnika w niezwykłą, porywającą literacką podróż przez czas, uczucia, historię.
Piękna i zmysłowa historia Yun Ling i Aritomo, rozgrywająca się w egzotycznej scenerii Malezji, zabiera czytelnika w niezwykłą, porywającą literacką podróż przez czas, uczucia, historię.
2. "Honor" - Elif Safak
(Wydawnictwo Literackie)
Miłość, ból i utrata, wierność i zdrada w poruszającej sadze o dziejach turecko-kurdyjskiej rodziny emigrantów.
W Londynie rodzina Toprak miała zacząć nowe życie. Pembe i Adem oraz ich dzieci mieli tu być szczęśliwi. Jednakże nawet tutaj, tysiące kilometrów od Turcji, tradycja i dawne rytuały mają nad nimi ogromną władzę. Tak wielką, że doprowadzą do wielkiej tragedii, która na zawsze odmieni losy Topraków…
„Moja matka umarła dwukrotnie. Obiecałam sobie, że nie pozwolę, aby historia jej życia została zapomniana…”
3. "I góry odpowiedziały echem" - Khaled Hosseini
W Londynie rodzina Toprak miała zacząć nowe życie. Pembe i Adem oraz ich dzieci mieli tu być szczęśliwi. Jednakże nawet tutaj, tysiące kilometrów od Turcji, tradycja i dawne rytuały mają nad nimi ogromną władzę. Tak wielką, że doprowadzą do wielkiej tragedii, która na zawsze odmieni losy Topraków…
„Moja matka umarła dwukrotnie. Obiecałam sobie, że nie pozwolę, aby historia jej życia została zapomniana…”
3. "I góry odpowiedziały echem" - Khaled Hosseini
(Wydawnictwo Albatros)
"I góry odpowiedziały echem" jest historią o
rodzeństwie – Pari i Abdullah, którzy zostają rozdzieleni i muszą
przeżyć życie osobno. Skutki ich rozdzielenia odbijają się echem przez
lata w Kabulu, Paryżu, San Francisco i na greckiej wyspie Timos. Książka
rozpoczyna się opowieścią o mężczyźnie, który musi poświęcić jedno ze
swoich dzieci, aby ocalić resztę. Wybrał najmłodszego syna, a myśl ta
prześladuje go przez całe życie, więc rozpoczyna podróż aby uratować
swojego ukochanego syna.
Kto czytał "Chłopca z latawcem" czy "Tysiąc wspaniałych słońc" tego do prozy K. Hosseini`ego zachęcać nie trzeba.
4. "Pamięć miłości" - Aminatta Forna
(Wydawnictwo Albatros)
Fascynująca epicka opowieść o miłości, zdradzie i wierności młodzieńczym
ideałom, osadzona w ogarniętej wojną domową zachodniej Afryce.
Kilka lat temu czytałam "Kamienie przodków" jej autorstwa. Była to pierwsza zrecenzowana przeze mnie książka - jeszcze na blox-ie. Bardzo jestem ciekawa tej książki.
5. "Chłopiec, który zaginął" - Dror A. Mishani
(Wydawnictwo WAB)
Pewnego dnia szesnastoletni Ofer wychodzi z domu do szkoły i znika bez śladu. Inspektor policji Abraham Abraham ma poczucie winy, bo zgłoszenie zaginięcia początkowo zignorował. Ale zdeterminowany, by odnaleźć chłopca, powoli zatraca się we frustrującym dochodzeniu. Im więcej bowiem Awi Awraham dowiaduje się o chłopcu i jego życiu, tym bardziej… oddala się od prawdy. Tylko jeden człowiek, sąsiad Ofera i jego korepetytor, Ze’ew Awni, ma coś do powiedzenia policjantowi. Ale czy jego zeznanie doprowadzi do rozwiązania sprawy, zanim będzie za późno?
Opowiedziany z perspektywy dwu bohaterów, Chłopiec, który zaginął jest trzymającą w napięciu historią. Dror A. Mishani sugestywnie opisuje życie w Izraelu i tworzy niezapomnianą postać niezwykłego, a zarazem zupełnie zwyczajnego detektywa, prowadzącego dochodzenie, które zupełnie wymknęło się spod kontroli.
(Wydawnictwo WAB)
Daphne, urodzona w Kenii w rodzinie brytyjskich osadników, zawsze czuła się ściśle związana z naturalnym dla niej światem afrykańskiej sawanny i zamieszkujących ją dzikich zwierząt. Kiedy wychodziła za mąż za Davida, jednego z prekursorów ochrony przyrody i pracownika nowo powstałego Parku Narodowego w Tsavo, było dla niej jasne, że chce poświęcić swoje życie opiece nad afrykańską fauną, coraz bardziej zagrożoną przez człowieka.
Założyła między innymi jeden z pierwszych zwierzęcych sierocińców, gdzie do dziś przysposabia do samodzielnego życia na wolności porzucone słoniątka, małe antylopy oraz nosorożce. Ponadto wraz ze strażnikami parku prowadzi pionierskie badania nad komunikacją i obyczajami zwierząt.
Życie Sheldrick, opisane przez nią samą szczerze i otwarcie, jest również podróżą przez cały XX wiek, tak rzadko oglądany przez nas z afrykańskiej perspektywy; od ugruntowywania się europejskiego osadnictwa, przez niełatwy okres dwóch wojen światowych, aż po równie burzliwe czasy dekolonizacji. Wszystkie te wydarzenia w mniejszym lub większym stopniu odbiły się również na niemych świadkach historii - dzikich zwierzętach Afryki - które dla Sheldrick i jej bliskich zawsze pozostaną pełnoprawnymi mieszkańcami Czarnego Lądu.
7. "Przystań Nieszczęsnych Dusz" - Martha Grimes
(Wydawnictwo WAB)
Nierozwiązana sprawa śmierci Rose Mulvanney, jedyna taka w karierze inspektora Briana Macalviego wraca po 20 latach. Z pomocą Richarda Jury'ego ze Scotland Yardu uda się ją wreszcie rozwiązać, chociaż pochwycenie mordercy nie będzie już możliwe. Rozwiązanie przyjdzie „przy okazji” poszukiwania zabójcy trójki dzieci, których pocięte nożem ciała znaleziono w okolicach Dartmoor (każde w innym miasteczku).
Rose Mulvanney zginęła w podobny sposób, ciało odnalazła jej córka, kilkuletnia Tess, która z pozornym spokojem zawiadomiła o zdarzeniu policję i pogotowie, a którą znaleziono obok ciała matki, bawiącą się w kałuży krwi, od tego momentu nie wypowiedziała już słowa. O zabójstwo oskarżony został Sam Waterhouse, który był prawdopodobnie nieszczęśliwie zakochany w Rose. W jego winę nie uwierzył miejscowy inspektor Macalvie, policjant o dość wybuchowym temperamencie, ani starsza córka Rose - Mary, równie wybuchowa.
Ponieważ nie znaleziono innego podejrzanego, Sam został skazany na 20 lat więzienia. Teraz, po 20 latach, opuszcza więzienie, a policja poszukuje psychopatycznego zabójcy dzieci i zadaje sobie pytanie, czy Sam ma z tym coś wspólnego? Brian Macalvie oczywiście zna odpowiedź: Sam jest niewinny. I tak jak poprzednio, ma rację.
Każdą z trzech zbrodni łączy to, że zginęło dziecko, narzędzie zbrodni jest także to samo – nóż, ale poza tym ślady się rozmywają. Obaj inspektorzy starają się odkryć punkt wspólny tych wydarzeń, rozmowy tocząc się w pubie Przystań Nieszczęsnych Dusz, tam również znajdą rozwiązanie zagadki…
Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Zacznij od unikania chemicznych dodatków. Nie tylko nie są potrzebne, one szkodzą! Jednego czekoladowego batona można przegryźć bez obaw, ale rozmaite barwniki, słodziki, wzmacniacze smaku i aromaty zjedzone także w płatkach śniadaniowych, w domowej(!) zupie czy lodach sumują się. I rujnują twoje zdrowie. Są przyczyną alergii, niestrawności, złego samopoczucia, a być może także zespołu ADHD.
Niewiele przeprowadzono rzetelnych badań dotyczących sztucznych dodatków
do żywności. Julita Bator weryfikuje dane od producentów. Ponieważ
dzieci autorki wykazują silną alergię na „polepszacze” i konserwanty
musiała zmienić styl odżywiania się i życia całej rodziny. Od czterech
lat próbuje, nie wydając dużych sum na kupowanie wyłącznie ekologicznych
produktów, żyć bez „chemii”. Jej książka może być dla nas przewodnikiem
po kuchni, która pachnie tak, jak jedzenie pamiętane z naszego
dzieciństwa.
W dwudziestu rozdziałach udziela porad, jak unikać szkodliwej żywności, ale także jakie naczynia stosować w kuchni, jak przemycać wartościowe produkty w potrawach. Podaje 81 przepisów, które przywracają polskiej kuchni dawną, utraconą przed laty świetność.
9. "Taft" - Ann Patchett
(Wydawnictwo Znak)
Kiedy w lokalu Johna zjawia się Fay, nieśmiała dziewczyna o delikatnej urodzie, mężczyzna nie podejrzewa, jak ważną rolę odegra w jego życiu. John będzie zaskoczony uczuciem, którym niespodziewanie obdarzy nieznajomą. Intymna relacja stanie się obietnicą zupełnie nowego, szczęśliwszego rozdziału w życiu ich obojga. Wraz z Fay pojawi się jednak jej brat, Carl. Chłopak nieobliczalny, zagubiony, niebezpieczny. Spotkanie z dwójką młodych ludzi wytrąci Johna z rytmu, którym żył od lat, zmusi do konfrontacji z przeszłością.
A jakie są Wasze typy? Na co szczególnie czekacie w najbliższych miesiącach? Czy Waszym zdaniem przeoczyłam jakąś ciekawą książkę?
5. "Chłopiec, który zaginął" - Dror A. Mishani
(Wydawnictwo WAB)
Znakomity debiut historyka powieści kryminalnej, porównywanego do Henninga Mankella i Stiega Larssona. Przed nami Awi Awraham, izraelski detektyw XXI wieku!
Pewnego dnia szesnastoletni Ofer wychodzi z domu do szkoły i znika bez śladu. Inspektor policji Abraham Abraham ma poczucie winy, bo zgłoszenie zaginięcia początkowo zignorował. Ale zdeterminowany, by odnaleźć chłopca, powoli zatraca się we frustrującym dochodzeniu. Im więcej bowiem Awi Awraham dowiaduje się o chłopcu i jego życiu, tym bardziej… oddala się od prawdy. Tylko jeden człowiek, sąsiad Ofera i jego korepetytor, Ze’ew Awni, ma coś do powiedzenia policjantowi. Ale czy jego zeznanie doprowadzi do rozwiązania sprawy, zanim będzie za późno?
Opowiedziany z perspektywy dwu bohaterów, Chłopiec, który zaginął jest trzymającą w napięciu historią. Dror A. Mishani sugestywnie opisuje życie w Izraelu i tworzy niezapomnianą postać niezwykłego, a zarazem zupełnie zwyczajnego detektywa, prowadzącego dochodzenie, które zupełnie wymknęło się spod kontroli.
6. "Afrykańska love story" - Daphne Sheldrick
(Wydawnictwo WAB)
Daphne, urodzona w Kenii w rodzinie brytyjskich osadników, zawsze czuła się ściśle związana z naturalnym dla niej światem afrykańskiej sawanny i zamieszkujących ją dzikich zwierząt. Kiedy wychodziła za mąż za Davida, jednego z prekursorów ochrony przyrody i pracownika nowo powstałego Parku Narodowego w Tsavo, było dla niej jasne, że chce poświęcić swoje życie opiece nad afrykańską fauną, coraz bardziej zagrożoną przez człowieka.
Założyła między innymi jeden z pierwszych zwierzęcych sierocińców, gdzie do dziś przysposabia do samodzielnego życia na wolności porzucone słoniątka, małe antylopy oraz nosorożce. Ponadto wraz ze strażnikami parku prowadzi pionierskie badania nad komunikacją i obyczajami zwierząt.
Życie Sheldrick, opisane przez nią samą szczerze i otwarcie, jest również podróżą przez cały XX wiek, tak rzadko oglądany przez nas z afrykańskiej perspektywy; od ugruntowywania się europejskiego osadnictwa, przez niełatwy okres dwóch wojen światowych, aż po równie burzliwe czasy dekolonizacji. Wszystkie te wydarzenia w mniejszym lub większym stopniu odbiły się również na niemych świadkach historii - dzikich zwierzętach Afryki - które dla Sheldrick i jej bliskich zawsze pozostaną pełnoprawnymi mieszkańcami Czarnego Lądu.
(Wydawnictwo WAB)
Nierozwiązana sprawa śmierci Rose Mulvanney, jedyna taka w karierze inspektora Briana Macalviego wraca po 20 latach. Z pomocą Richarda Jury'ego ze Scotland Yardu uda się ją wreszcie rozwiązać, chociaż pochwycenie mordercy nie będzie już możliwe. Rozwiązanie przyjdzie „przy okazji” poszukiwania zabójcy trójki dzieci, których pocięte nożem ciała znaleziono w okolicach Dartmoor (każde w innym miasteczku).
Rose Mulvanney zginęła w podobny sposób, ciało odnalazła jej córka, kilkuletnia Tess, która z pozornym spokojem zawiadomiła o zdarzeniu policję i pogotowie, a którą znaleziono obok ciała matki, bawiącą się w kałuży krwi, od tego momentu nie wypowiedziała już słowa. O zabójstwo oskarżony został Sam Waterhouse, który był prawdopodobnie nieszczęśliwie zakochany w Rose. W jego winę nie uwierzył miejscowy inspektor Macalvie, policjant o dość wybuchowym temperamencie, ani starsza córka Rose - Mary, równie wybuchowa.
Ponieważ nie znaleziono innego podejrzanego, Sam został skazany na 20 lat więzienia. Teraz, po 20 latach, opuszcza więzienie, a policja poszukuje psychopatycznego zabójcy dzieci i zadaje sobie pytanie, czy Sam ma z tym coś wspólnego? Brian Macalvie oczywiście zna odpowiedź: Sam jest niewinny. I tak jak poprzednio, ma rację.
Każdą z trzech zbrodni łączy to, że zginęło dziecko, narzędzie zbrodni jest także to samo – nóż, ale poza tym ślady się rozmywają. Obaj inspektorzy starają się odkryć punkt wspólny tych wydarzeń, rozmowy tocząc się w pubie Przystań Nieszczęsnych Dusz, tam również znajdą rozwiązanie zagadki…
Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Zacznij od unikania chemicznych dodatków. Nie tylko nie są potrzebne, one szkodzą! Jednego czekoladowego batona można przegryźć bez obaw, ale rozmaite barwniki, słodziki, wzmacniacze smaku i aromaty zjedzone także w płatkach śniadaniowych, w domowej(!) zupie czy lodach sumują się. I rujnują twoje zdrowie. Są przyczyną alergii, niestrawności, złego samopoczucia, a być może także zespołu ADHD.
W dwudziestu rozdziałach udziela porad, jak unikać szkodliwej żywności, ale także jakie naczynia stosować w kuchni, jak przemycać wartościowe produkty w potrawach. Podaje 81 przepisów, które przywracają polskiej kuchni dawną, utraconą przed laty świetność.
9. "Taft" - Ann Patchett
(Wydawnictwo Znak)
Kiedy w lokalu Johna zjawia się Fay, nieśmiała dziewczyna o delikatnej urodzie, mężczyzna nie podejrzewa, jak ważną rolę odegra w jego życiu. John będzie zaskoczony uczuciem, którym niespodziewanie obdarzy nieznajomą. Intymna relacja stanie się obietnicą zupełnie nowego, szczęśliwszego rozdziału w życiu ich obojga. Wraz z Fay pojawi się jednak jej brat, Carl. Chłopak nieobliczalny, zagubiony, niebezpieczny. Spotkanie z dwójką młodych ludzi wytrąci Johna z rytmu, którym żył od lat, zmusi do konfrontacji z przeszłością.
A jakie są Wasze typy? Na co szczególnie czekacie w najbliższych miesiącach? Czy Waszym zdaniem przeoczyłam jakąś ciekawą książkę?
Wszystkie biorę, nie kuś:)
OdpowiedzUsuń:))
UsuńAle ksuisz. Najbardziej napaliłam się na "I góry odpowiedziały echem". MUSZĘ mieć. I tyle
OdpowiedzUsuńTak Hosseini to pewniak :)
UsuńNo i tego właśnie nienawidzę. Kolejne kilka książek idzie do zbyt długiej półki chcę przeczytać :/
OdpowiedzUsuńJa już przestałam z tym walczyć ;) Mam długą kolejkę książek do przeczytania i już. Dobrze mi z tym ;)
UsuńMam już swoją listę i z Twoich zaprezentowanych interesują mnie dwie - Grimes i Mishani, no i kilka innych, ale to za dwa dni objawię:)
OdpowiedzUsuńChętnie porównam Twoją listę z moją :)
UsuńHosseini! Nareszcie! Na pewno kupię tę książkę, co do tego nie mam wątpliwości. :)
OdpowiedzUsuńPrawda? "Chłopiec z latawcem" i "Tysiąc wspaniałych słońc" ogromnie mi się podobały, więc i ta powinna trafić w mój gust.
UsuńPrzydała by się kieska, która nigdy się nie opróżnia, albo karta, której nie trzeba by spłacać lub sponsor.)
OdpowiedzUsuńTak pełna kieska i rozciągająca się doba :)Ech ....ale jak się nie ma co się lubi ... to się lubi co się ma :)
UsuńA i bez tego jest co lubić.Półki się uginają tyle, że nie pod nowościami.))
UsuńHosseini zdecydowanie, czekam na jego nową powieść od dawna :) Bardzo zaciekawił mnie też "Ogród wieczornych mgieł" :)
OdpowiedzUsuńWidzę, że wielbicieli Hosseini`ego jest sporo :) Mam nadzieję, że ta książka nas nie rozczaruje :)
Usuńmyślę, że się skuszę na dwie pozycje z mrocznej serii :)
OdpowiedzUsuńMartha Grimes wiadomo ... kryminały z inspektorem Jurym są klasą samą w sobie. Bardzo jestem ciekawa tego izraelskiego kryminału :)
UsuńDla mnie Şafak i Patchett!
OdpowiedzUsuńJa to już nawet nie tworzę własnych list, tylko czytam zapowiedzi na blogach i przeglądam książki na półkach księgarnianych/bibliotecznych, starając się zapamiętać kilka tytułów. ;)
Mam nadzieję, że "Honor" będzie choć trochę porównywalny do np. "Bękarta ze Stambułu" :)
UsuńChyba mamy bardzo zblizone gusta czytelnicze, bo kazda, z opisywanych przez Ciebie zapowiedzi, wprawila mnie w euforie!:) Zwlaszcza Hosseini i Patchett! Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuń"Afrykańska love story" muszę przeczytać :)
OdpowiedzUsuńTeż zwróciłam uwagę na "I góry odpowiedziały echem", ale generalnie w tym miesiącu czekam na trochę inne książki :) Przeglądając twoją listę zwróciłam też uwagę na "Taft", zapowiada się nieźle.
OdpowiedzUsuńGrimes niestety przesunięta na wrzesień, a Mishani'ego właśnie przeczytałem i nieśmiało polecam. /tommy/
OdpowiedzUsuń