niedziela, 14 lipca 2013

Stosik wakacyjny :)


Jak mijają Wam wakacje? Mam nadzieję, że cieszycie się słońcem i wolnością.
Ja ciągle czekam na urlop (jeszcze tydzień), a umilając sobie to czekanie korzystam z wyprzedaży w Weltbildzie i Matrasie. Jak widzicie najnowszy stosik zdominowało Wydawnictwo Czarne, ale trudno było się oprzeć atrakcyjnym cenom książek, zwłaszcza że zazwyczaj są one dosyć drogie.
Tak więc patrząc od góry mamy:

1. "Czarnobyl" - Francesco M. Cataluccio
Po 1986 roku nazwa „Czarnobyl” nieodłącznie kojarzy się z przerażającą katastrofą reaktora jądrowego. To dzięki niej o małej miejscowości usłyszał cały świat. A przecież Czarnobyl to także symbol poplątanych dziejów polsko-ukraińsko-rosyjsko–żydowskich, zawirowań historii i sąsiedzkiego rewanżyzmu. Franceso M. Catallucio próbuje odtworzyć latopis wymazany z ludzkiej pamięci przez hekatombę...*

2. "Pogromca wilków" - Christoph Ransmayr i Martin Pollack 
Dwóch pisarzy, jeden wspólnie napisany tekst: Christoph Ransmayr i Martin Pollack w trzech opowieściach z Polski. Ten znakomity austriacki tandem tworzy niezwykłą formę gatunkową – literacki duet. Pisarze portretują myśliwego, który Bogu ma za złe, że ten stworzył wilka, rozstrzelanego bohatera-świętego, który okazał się niewinnym durniem, oraz potomka żydowskiej rodziny, który ma pokonać.

3."Planeta Kaukaz" - Wojciech Górecki
Wojtek Górecki napisał świetną książkę. Jest ona wynikiem jego fascynacji światem nie tak znów odległym od Polski, ale jakże zupełnie nieznanym nam i obcym. I oto, dzięki autorowi Planety Kaukazu, opisani
przez niego Czeczeńcy i Inguszowie, Osetyńcy i Abchazi stają się nam znajomi, bliscy, sąsiedzcy. To wielka zasługa autora przyczynić się swoim pisaniem do poznania innych....

4. "Słodko-gorzka ojczyzna" - Necla Kelek 

W czasie gdy na europejskich salonach toczą się debaty, czy Turcja powinna dołączyć do Unii Europejskiej, Necla Kelek, niemiecka dziennikarka i socjolożka o tureckich korzeniach, wkłada kij w mrowisko.
Odziera turecką rzeczywistość z tak lubianego przez turystów egzotycznego blasku i kieruje uwagę na turecką prowincję. Nie waha się pokazać skutków postępującej islamizacji...

5."Obwód głowy" - Włodzimierz Nowak

"Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka to zbiór znakomitych reportaży o historii i dniu dzisiejszym polsko-niemieckim pogranicza, a zaraz em tragiczna opowieść o zdegradowanej i zniszczonej ziemi, czyli o Ziemiach Odzyskanych i jej dziejach. Włodzimierz Nowak opowiada H istorię poprzez losy pojedynczych ludzi, zamieszkujących niegdyś i teraz tę zapomnianą prowincję, która dziś żyje z przemytu,...

6. "W rajskiej dolinie wśród zielska" - Jacek Hugo-Bader
 "Rajską doliną jest były Związek Radziecki wspominany przez bohaterów reportaży Jacka Hugo-Badera jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko było wprawdzie chudziutkie, a miód rzucano do sklepów tylko z okazji świąt państwowych. Nostalgia jednak pozostała i wyłazi wszystkimi szparami betonowych bloków na prowincji i eleganckich domów z cegły w miasteczku kosmonautów pod Moskwą.

7. "Gugara" - Andrzej Dybczak
Gugara to książka o mieszkańcach syberyjskiej osady otoczonej ciszą. "Gugara" to dźwięk dzwonków na szyi reniferów, niesie się daleko. W brezentowym namiocie zawsze pali się nieduże ognisko. Tatiana wygrywa w warcaby, jej mąż Dimitri patrzy za uciekającym dymem, myśli o kosmitach, Spartanach, o dziadku szamanie pochowanym w gałęziach drzewa, pali papierosy. Nie pali syn Maksim, dopiero się uczy, i stary wilczur Sułtan. Nie palą też duchy zatopione deszczem. Czytają w zeszycie przez ramię przybysza słowa w obcym języku. Gugara to literatura niespiesznego faktu i reportaż z kilku spokojnych dni na północy Kraju Krasnojarskiego u progu jesieni.

8. "Farby wodne" - Lidia Ostałowska 
 W 1943 roku z getta w Terezinie trafiła do obozu w Auschwitz-Birkenau Dina Gottliebova, Żydówka z Brna, utalentowana studentka akademii sztuk pięknych. Skierowano ją do malowania numerów na blokach. Kiedy ozdobiła barak dziecięcy scenkami z "Królewny Śnieżki", zwrócił na nią uwagę dr Mengele, wówczas naczelny lekarz Zigeunerlager – rodzinnego obozu cygańskiego. Potrzebował kogoś, kto malowałby portrety "mieszańców cygańskich" na potrzeby jego badań nad podrasą.

9. "Byliśmy przyszłością" - Jael Neeman  
Ruch kibucowy to jeden z najbardziej fascynujących fenomenów współczesnej historii – od początku XX wieku rozsiane po całym Izraelu niewielkie, kilkusetosobowe wspólnoty próbowały wcielać w życie idee równości, wolności i sprawiedliwości społecznej, rezygnując z własności prywatnej, indywidualizmu, a także "burżuazyjnych" więzi rodzinnych. Jednak wychowane w kibucach dzieci po latach powiedzą,..
 
10. "Poniedziałkowe dzieci" - Patti Smith 
"Było to lato, gdy umarł Coltrane, lato miłości i zamieszek, lato, gdy przypadkowe spotkanie na Brooklynie pchnęło dwoje młodych ludzi na drogę twórczości artystycznej, poświęcenia i inicjacji. Patti Smith została poetką i wykonawczynią, a Robert Mapplethorpe rozwijał swój bardzo prowokacyjny styl w dziedzinie fotografii. Połączeni niewinnością i entuzjazmem, przemierzali Nowy Jork, od Coney Island po Czterdziestą Drugą Ulicę, aż dotarli do słynnego okrągłego stołu w lokalu Kansas City, w którym brylował krąg Andy'ego Warhola. [...] "Poniedziałkowe dzieci" zaczynają się jako historia miłosna, a kończą jako elegia. To także hołd złożony Nowemu Jorkowi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jego bogaczom i biedakom, sprzedajnej miłości i demonom. To prawdziwa baśń, portret dwojga młodych początkujących artystów w przededniu sławy.
 
11. "Opowieści przy kawie" - Alexander McCall Smith - Drugi tom "44 Scotland Street"
12. "Świat według Bertiego" - Alexander McCall Smith - Czwarty tom "44 Scotland Street" 
13. "Muleum" - Erlend Loe 
Czy pragnienie śmierci może być początkiem nowego życia?
Julie traci najbliższą rodzinę w katastrofie lotniczej. Jest młoda, piękna, zdolna i bardzo bogata. I dobrze wie, co powinna zrobić: zabić się w niebanalny sposób. Psychoterapeuta każe jej prowadzić pamiętnik, notuje więc rozmaite plany samobójcze, a przy okazji odreagowuje traumę, rozlicza się z rodzicami, własnym dzieciństwem i z najbliższym otoczeniem - przyjaciółką koniarą, niezrównoważonym terapeutą i zakochanym w niej kafelkarzem z Gdańska. Gdy w poszukiwaniu nowych możliwości autodestrukcji opuszcza rodzinne Oslo, zabiera czytelnika w szaloną podróż po najbardziej egzotycznych zakątkach świata.
 
14. "Kobieta w klatce" - Jussi Adler-Olsen
W roku 2002 z pokładu promu znika piękna i przebojowa parlamentarzystka<(>,<)>
Merete Lynggaard. Śledztwo w tej sprawie nie daje żadnych rezultatów. Pięć lat później duński parlament podejmuje decyzję o powołaniu specjalnego wydziału policji, który będzie się zajmować sprawami szczególnej wagi. Na jego czele staje Carl Morck, policjant z kopenhaskiego wydziału zabójstw. Departament Q rozpoczyna działalność. Pierwsza sprawa, którą musi się zająć, to tajemnicze zaginięcie sprzed lat. Czy Morck z pomocą tajemniczego arabskiego asystenta rozwiąże zagadkę zniknięcia parlamentarzystki? Szybko orientuje się, że nie był to nieszczęśliwy wypadek.
 
15. "Zabójcy bażantów" - Jussi Adler-Olsen
Jak to zrobią? Pojedynczy strzał i po wszystkim? I już? Nie, dlaczego mieliby się tym zadowolić? Te bydlaki nie były przecież takie miłosierne. Bogaci, wpływowi, bezkarni. Gdy mogą wszystko, zbrodnia staje się zabawą. Kto osądzi najpotężniejszych ludzi w Danii? Po powrocie z urlopu Carl M'rck, szef Departamentu Q , zastaje swojego asystenta Assada zagrzebanego w aktach starej, zamkniętej sprawy. Mimo że zapadł wyrok, ktoś ciągle podrzuca dowody świadczące, że w zbrodnię zamieszana jest grupa prominentów. Dalsze śledztwo wymaga przeciwstawienia się skorumpowanym strukturom w polityce i policji. Rozpoczyna się polowanie z nagonką?


Jeśli po wakacyjnych szaleństwach zostało Wam jeszcze parę złotych w portfelach zajrzyjcie zwłaszcza na stronę Weltbildu. Znajdziecie tam  książki Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana, Andrzeja Stasiuka, Colina Thubrona i Paula Theroux w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecam i żałuję, że zasobność mojego konta nie jest taka jaką bym sobie życzyła, bo wtedy ten stosik składałby się nie z 15 a z 35 pozycji ;)


* wszystkie opisy książek pochodzą ze strony księgarni.

21 komentarzy:

 1. Fajny stosik. Bardzo dużo książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, całkiem sporo. A o 3 w ogóle nie pisałam, bo nie zostały uwiecznione na zdjęciu :)

   Usuń
 2. Nie znam książek więc czekam na recenzję ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Stosik rewelacyjny, bardzo zazdroszczę! Mam tylko "Farby wodne" i "W rajskiej dolinie...", jeszcze nie przeczytałam.
  Niestety mnie nie udało się skorzystać z promocji Matrasu. Strona internetowa odmawiała posłuszeństwa i po godzinie dałam sobie spokój. :( To był błąd, bo z powodu tych technicznych koszmarków promocję przedłużono.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Lirael.
   "Farby wodne" mam zamiar wkrótce przeczytać. Na Hugo-Badera muszę mieć fazę, pewnie jesienią najwcześniej :)

   Usuń
 4. Bardzo fajny stosik.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :)
   Nie powiem, cieszy moje oko stojąc sobie na półce :)

   Usuń
 5. Wow! Świetny stos. Najchętniej podkradłabym Ci Patti Smith... i jeszcze kilka innych tytułów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :))
   Patti Smith jest świetna. Ja słuchałam wersji audio czytanej przez Danutę Stenkę i tak spodobała mi się ta książka, że zapragnęłam wersji papierowej.
   Recenzja wkrótce :)

   Usuń
 6. Zapraszam do mnie na szybki konkurs :)

  http://skrytkaslow.blogspot.com/2013/07/konkurs-z-okazji-5-555-wyswietlen-bloga.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzeczywiście pełno książek wydanych przez Czarne! Ale to dobre wydawnictwo: czytałam kilka pozycji, w tym "Planetę..." Góreckiego, na żadnej się nie zawiodłam, inni blogowi recenzenci również, jak się zdaje, nie narzekają.
  Miłej lektury zatem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :))
   Wydawnictwo Czarne ma renomę, głównie dzięki świetnym reportażom, choć nie tylko.

   Usuń
 8. O Farbach wodnych nie słyszałam, koniecznie musze poszukać.
  Wszystkie książki ciekawe, będziesz miała ucztę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, problem w tym że nie wiem od czego zacząć. W końcu zdecydowałam się na "Zabójców bażantów", a reszta czeka na urlop.
   Pozdrowienia :))

   Usuń
 9. Jussi jest super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj jest :) Czytam teraz "Zabójców bażantów" i bardzo mi się podobają, choć historia przerażająca.

   Usuń
 10. Padłam z wrażenia. Chyba też muszę zrobić książkowe zakupy, bo te wszystkie z Czarnego tak ładnie na mnie patrzą :) Udanej lektury!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)) Coś w tym jest, że okładki z Czarnego kuszą. Do mnie szybko przemówiły. Pierwotnie mój koszyk wyglądał jeszcze lepiej, ale z kilku książek musiałam zrezygnować :( Takie życie :(
   Ale z tych, które kupiłam cieszę się ogromnie :)))

   Usuń
 11. świetny stosik :D czekam na recenzje :))

  zapraszam do siebie, recenzjuję w formie youtubowej, może przypadnie Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...