sobota, 24 sierpnia 2013

"Oczyszczenie" - Sofi OksanenTytuł: "Oczyszczenie"
Autor: Sofi Oksanen
Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Tytuł oryginału:"PUHDISTUS"
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce i data wydania: Warszawa 2010
Liczba stron: 336
  

Zastanawialiście się pewnie nie jeden raz, dlaczego na polskim rynku wydawniczym "królują" głupiutkie, słabo napisane czytadła, a książki, przy których lekturze przysłowiowa "szczęka opada" przemykają gdzieś tam, zauważone przez mniejszość. Wiem, wiem ... ludzie pragną lekkiej rozrywki, potrzebują wytchnienia. Sama często sięgam po popularnych autorów, ale nigdy nie zrozumiem jak to jest możliwe, że "50 twarzy Greya" okupuje pierwsze miejsca większość list bestsellerów, a książki takie jak "Oczyszczenie" Sofi Oksanen, nie sprzedają się tak dobrze. Przecież jest to lektura kompletna, opowiada niesamowitą (choć przerażającą) historię, jest doskonale napisana, jest mądra i zapada w pamięć na długo (być może na zawsze). 
"Estonia, lata 90. Stara kobieta Aliide znajduje na swym podwórku młodą, przerażoną i pobitą Rosjankę Zarę, która twierdzi, że ucieka przed mężem. Nieufna Aliide zabiera ją do domu. Obie próbują się „wybadać”, klucząc i kłamiąc. Bo obie mają wiele do ukrycia. Tylko my, czytelnicy, poznamy prawdę o dwóch kobietach, uwikłanych w tajemnice zbrodni, namiętności i marzeń o szczęściu...
Pełna emocji, sugestywna powieść psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się w czasach chaosu tuż po rozpadzie ZSRR, gdy „możliwe było absolutnie wszystko – nawet to, czego człowiek nie potrafił sobie wyobrazić”."
 Ten krótki opis, choć nakreślający akcję, w żaden sposób nie jest w stanie oddać emocji jakie towarzyszą czytelnikowi. Już dawno nie czytałam książki z takim ładunkiem napięć i wrażeń, książki która wywołuje wielki niepokój w duszy. Prawda, którą powoli odkrywamy jest przerażająca. Każda z bohaterek ma swoją historię, ale są w pewien sposób połączone. Jednak to od tej starszej, Aliide tak naprawdę wszystko się zaczęło. Bez wdawania się w szczegóły, które stanowią jądro tej opowieści, mogę powiedzieć tylko tyle - nie znajduję dla niej usprawiedliwienia. Miłość do jednego mężczyzny, pogoń za namiętnością (w tym przypadku całkowicie opartej na złudzeniach), nie dały jej prawa do takich uczynków. Podobnie jak ona mam siostrę i nie wyobrażam sobie jak można zrobić coś takiego. Choć czas II wojny był ekstremalnie trudny sam w sobie, to fakt ten nie zwalnia nikogo z bycia człowiekiem, z bycia rodziną. 

Co tu dużo pisać. Kupuję tę książkę w całości. Także język, doskonały, prosty, a zarazem niezwykle pobudzający wyobraźnię i powodujący swego rodzaju napięcie u czytającego.

Sięgnijcie koniecznie po tę książkę, bo po prostu szkoda przegapić tak doskonałą pozycję. A ja będę pilnie wypatrywać kolejnych pozycji Sofi Oksanen, licząc że któreś wydawnictwo  zauważy, że "Oczyszczenie" to jedna z czterech powieści w jej dorobku. 

6/6

Źródło: Wikipedia


20 komentarzy:

 1. Maksymalna ocena jaką dałaś mówi sama za siebie, więc to na pewno dobra książka.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza, że nie szastam maksymalnymi ocenami. Przeczytałam tę książkę kilka dni temu i ciągle bardzo mocno we mnie siedzi.

   Usuń
 2. Wstrzasajaca ksiazka. Jedna z najlepszych.
  Polecam rowniez "Zlo" Guillou, moze przypadlaby ci do gustu rowniez "Samotnosc liczb pierwszych" Giordano lub polski "Babol" Gorzynskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda??
   Dzięki za tytuły. O "Samotności liczb pierwszych" i "Babolu" słyszałam, ale "Zło" to dla mnie zupełnie nowy tytuł i autor. Poszukam :)
   Pozdrowienia :)

   Usuń
  2. Oj tak, "Oczyszczenie" chyba juz na zawsze zostanie w mojej pamieci.
   "Zlo" polecam szczegolnie. Jan Guillou napisal tez "Krzyzowcow", byl na tej podstawie rowniez film, ale "Zlo" to wspolczesny swiat i wstrzasajaca tematyka.

   Usuń
  3. W najczęściej odwiedzanych przeze mnie bibliotekach nie ma tej książki, ale ciągle jest dostępna w Matrasie :))

   Usuń
 3. Zaciekawiłaś mnie tą pozycją.
  Ostatni nie czytam prawie książek poruszających problemy naszych wschodnich sąsiadów. Poszukam książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natanna, przeczytaj koniecznie. U mnie ta książka stała ponad rok na półce, a teraz patrzę na nią i nie rozumiem na co tak długo czekałam :)

   Usuń
 4. Mam, kupiłam na wyprzedaży weltbildowej, ale książka nadal czeka na swoja kolej. Muszę mieć na nią nastrój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to zdecydowanie.... mój egzemplarz też odstał swoje na półce :)

   Usuń
 5. Wydaje mi się, że pierwszy raz słyszę o tej książce i bardzo już żałuję, że nie znam jej treści. Niestety czasami bardzo dobre książki przechodzą bez rozgłosu i są zapomniane, a szmira staje się numer 1 na liście bestellerów ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I właśnie tego nie rozumiem. Jeśli ktoś ma chce przeczytać książkę, to czy nie lepiej wziąć coś co zapadnie w pamięć i skłoni do refleksji?

   Usuń
 6. Dużo słyszałam o tej powieści. Praktycznie każda przeczytana przeze mnie recenzja była bardzo pochwalna, co spowodowało, że sama też zapragnęłam poznać "Oczyszczenie". Co do zalewu czytadeł to niestety tak już jest, podobnie jest z filmami. Trzeba wyławiać perełki i promować je :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, zgadzam się z Tobą. Zaczynam się tylko zastanawiać ile tych perełek przegapiłam w zalewie szmirowatych czytadeł :/

   Usuń
  2. Jakaś część na pewno zostaje przegapiona, ale na szczęście wieść o tych wyjątkowych, poruszających historia też się niesie :)

   Usuń
 7. Z zalewu badziewia trudno wyłuskać dobrą ksiażkę. Poszukam tej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukaj :) Wierzę, że trafi w Twój gust literacki :)

   Usuń
 8. Nominowałam Twojego bloga do Liebster Blog Award! Więcej informacji pod adresem: http://papierowymorderca.blogspot.com/2013/08/liebster-blog-award.html

  Zapraszam do udziału w zabawie, przecież czytelników nigdy dość!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za zwrócenie uwagi na tą książkę! już zanotowałam tytuł :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...