niedziela, 17 lutego 2013

Leopold Tyrmand - "Opowiadania wszystkie"
Autor: Leopold Tyrmand
Tytuł: "Opowiadania wszystkie"
Wydawnictwo: Mg
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 384


W opowiadaniach Tyrmanda znajdziemy mozaikę, z której można poskładać całe jego życie. Mozaikę barwną i niezwykłą. Jak cała jego twórczość. Jak cały Tyrmand.
Opisywał swoje przeżycia wojenne, fascynację sportem, snuł rozważania nad naturą ludzką. Ale przede wszystkim pisał o sobie, a pisząc o sobie - opisywał otaczający go świat. A miał z czego czerpać.


Wiele razy pisałam o tym, że nie jestem fanką krótkich form literackich i rzadko opowiadania są moim czytelniczym wyborem. Lubię książki obszerne, z bohaterami, do których mogę się przywiązać i historią, która toczy się przez dłuższy okres czasu. Czasami jednak pozwalam sobie na odstępstwo od tej reguły i daję się skusić "polecankom" znajomych, blogerów lub, jak było w tym przypadku, pani bibliotekarki. Pomyślałam, że twórczość Leopolda Tyrmanda znam słabo, a przecież jest to pisarz warty uwagi, więc w sumie dobrze się składa. Decyzji nie żałuję, bo chociaż zdania co do opowiadań nie zmieniłam, to nie uważam, żeby czas spędzony na lekturze, był czasem straconym. 
Tyrmand pisze naprawdę dobrze. Podobał mi się jego styl (obecnie uważany na staromodny), lekkość pióra, różnorodność tematyki i emocji oraz swoista żywiołowość w narracji. Oczywiście nie wszystkie opowiadania oceniam równie wysoko. Niektóre szybko wyleciały mi z głowy, inne nie porwały mnie swoją tematyką. W moim prywatnym rankingu na najwyższą ocenę zasługują:
"Rower, czyli zemsta moralności" - historia pewnego niesłychanie zdolnego warszawskiego złodzieja, którego "pokonała" szwedzka uczciwość.
"Hanka" - opowiadanie o młodej, utalentowanej pływaczce, która stanęła przed dylematem - trening czy uciechy młodości.
"Zwyciężać znaczy myśleć" - tu bohaterem jest warszawski łobuziak, który ma zadatki na wybitnego boksera. Czy jednak uda mi się pokonać chęć do używania siły zamiast rozumu??
"Hotel Ansgar" z wątkami walki polskiego podziemia z okupantem. Świetne, pełne zwrotów akcji i trzymające w napięciu opowiadanie, które momentami przypominało film szpiegowski.   

"Opowiadania wszystkie" zachęciły mnie do dalszego poznawania twórczości Tyrmanda. Teraz rozejrzę się za jedną z jego powieści. Może za "Życiem towarzyskim i uczuciowym"???

4/6

9 komentarzy:

 1. będę musiala przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłej lektury, jak już będziesz czytać :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ja nie miałam w planach, ale pani z biblioteki poleciła mi te opowiadania. Oczywiście nie żałuję :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem czy będzie Ci się podobać :)

   Usuń
 4. uwielbiam Tyrmanda, więc po ten tom również mam zamiar sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dzisiaj miałam ochotę wypożyczyć coś jeszcze Tyrmanda, ale okazało się, że akurat ten autor jest w bibliotece rozchwytywany :)

   Usuń
 5. Тhankѕ for all уour valuable effortѕ on this
  sіtе. Betty take іnterest in сarгying out
  inveѕtigаtion аnd it's easy to understand why. A number of us notice all relating to the compelling way you give very useful suggestions on the website and as well as recommend participation from other people on the concept so our simple princess has always been discovering so much. Take advantage of the rest of the year. You're pеrformіng a first сlаѕs job.


  Feel free to suгf to my wеbpage - sexopowiadania

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...